Rukan hiihtokeskuksen työntekijöitä on marssinut ulos vastalauseena työehtosopimusneuvottelujen jumiutumiselle.
Rukan hiihtokeskuksen lumetustyöntekijät ja kiinteistöhuoltohenkilökunta ovat marssineet ulos työpaikaltaan. Kyseessä on mielenilmaus, jonka taustalla on työntekijöiden pettymys työehtosopimusneuvottelujen jumiutumiseen kiistaan palkankorotuksista.
Tiettävästi noin 15 työntekijää poistui työpaikaltaan keskiviikkona kello 15, ja heidän on tarkoitus jatkaa töitä seuraavana aamuna.
Hiihtokeskusalan edellinen työehtosopimus päättyi syyskuun lopussa, joten ala on sopimuksettomassa tilassa. Neuvotteluja on käyty useaan otteeseen, viimeksi tiistaina. PAMin neuvottelijoiden mukaan laatuasioissa on edetty melko hyvin, mutta palkankorotuksista ei sopua ole löytynyt. Työnantajaliitto Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa on pitänyt tiukasti kiinni Elinkeinoelämän Keskusliiton EK:n vaatimuksesta pysyä enimmillään 0,5 prosentin korotuksissa, vaikka Suomen hiihtokeskusalan taloudellinen tilanne on taantuman aikanakin ollut hyvä.
PAM
Keskustoimisto
Paasivuorenkatu 4-6 A
00530 Helsinki